Wizyta w gabinecie
Pierwsza wizyta u seksuologa.
Udane życie seksualne to nie tylko seks, ale także zdolność tworzenia relacji między bliskimi osobami, które oparte są na wspólnych wartościach i miłości. Statystyki pokazują, że 78 proc. Polaków uważa, iż podstawą szczęśliwego i trwałego związku jest udane życie seksualne, a zaledwie 7% mężczyzn dotkniętych problemem zaburzeń wzwodu, zwraca się z tym problemem do specjalisty. Zatem dlaczego tak wielu pacjentów latami odkłada decyzję o wizycie u lekarza, a co gorsze, często zwracają się do seksuologa dopiero wówczas, gdy ich związek już się rozpada? (Statystyczny mężczyzna zwleka z wizytą u lekarza 20 miesięcy).
Najważniejszy pierwszy krok.
Zarówno podjęcie decyzji, jak i sama wizyta u lekarza seksuologa może budzić lęk, strach lub niepokój. Trzeba wiedzieć, że potrzeby seksualne są naturalne i nie powinny być przedmiotem wstydu, czy poczucia winy. Wizyta u specjalisty przypomina wizytę u lekarzy innych specjalizacji. Można spodziewać się rozmowy, badania fizykalnego, propozycji ewentualnych badań dodatkowych oraz zaleceń terapeutycznych.
Czy na wizytę iść z partnerem/partnerką?
Jak może wyglądać rozmowa z seksuologiem?
- zasadniczego problemu dotyczącego życia seksualnego,
- sytuacji życiowej (wykształcenia, wykonywanego zawodu, stanu cywilnego, dzieci, warunków życia, planów na przyszłość) i światopoglądu (szczególnie w odniesieniu do seksualności),
- ogólnego stanu zdrowia, nałogów,
- cyklu miesięcznego (regularność krwawień miesięcznych, ich intensywność, współistniejące dolegliwości, zmiany dotyczące życia seksualnego w różnych fazach cyklu itp.),
- stosowanej antykoncepcji, przebiegu ciąż, porodów, połogu,
- przeszłości – dojrzewania i dotychczasowych doświadczeń seksualnych,
- teraźniejszości – aktualnego związku i życia intymnego,
- podejmowanych dotychczas prób terapii,
- oczekiwań względem terapii.
Jakie badania dodatkowe może zlecić lekarz specjalista?
- badanie krwi (np. stężenia hormonów płciowych, glukozy, lipidogram),
- badanie moczu (ogólne, posiew),
- badania obrazowe (USG, EKG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny itp.),
- konsultacje specjalistyczne (np. przez ginekologa, urologa, endokrynologa, neurologa, kardiologa, psychiatrę; chyba, że specjalista, do którego przychodzisz, specjalizuje się w którejś z tych dziedzin i samodzielnie przeprowadzi badanie).
Na czym polega badanie fizykalne?
- ogólną ocenę budowy ciała,
- pomiar podstawowych parametrów życiowych, jak ciśnienie krwi i tętno,
- badanie okolicy narządów płciowych. Ma ono służyć ocenie anatomii, wykluczenia występowania procesów chorobowych, które można stwierdzić na podstawie wyglądu lub badania przez dotyk oraz obejmować elementy badania neurologicznego lub ginekologicznego. W przypadku lekarzy ginekologów specjalizujących się w seksuologii może obejmować pełne badanie ginekologiczne.